McKenzie metoda

MDT je metoda zaměřená na diagnostiku a léčbu bolesti krční, hrudní a bederní páteře.

McKenzie metoda

Pro koho je metoda vhodná

Metoda má uplatnění u bolestí páteře a je vhodná pro každého nehledě na věk a kondici.

Základní informace

MDT terapie je mezinárodně uznávaný diagnosticko - terapeutický koncept s dlouholetou tradicí.

Zaměřuje se na zjištění příčiny a léčbu bolesti bederní, hrudní a krční páteře. Dodržuje systematický přístup ke zkoumání a diagnostice pacientovy bolesti, na základě které terapeut volí vhodná korekční cvičení a režimová opatření.

U bolesti bederní páteře bývá velmi často metodou první volby.

Historie MDT - Robin McKenzie

McKenzie metoda mechanické diagnostiky a terapie (MDT) je léčebný přístup, který vyvinul novozélandský fyzioterapeut Robin McKenzie v roce 1956.

McKenzie si všiml, že určité pohyby a polohy páteře mohou způsobit bolest, nebo ji snížit. Začal s nimi experimentovat a hodnotil, zda došlo k úlevě od bolesti.

Na základě podrobného hodnocení bolesti (lokalita, projekce, intenzita...) byl nakonec schopen předepsat vhodný cvik a režimová opatření tak, aby došlo ke snížení bolesti.

Tento systém hodnocení bolesti a cvičení se stal známým jako Mckenzie metoda mechanické diagnostiky a terapie.

Co je cílem McKenzie metody

Bolest zad nejčastěji vzniká v předklonu, při nesprávném zvedání těžkého břemene nebo dlouhodobým sezení.

V předklonu dochází k posunu jádra meziobratlové ploténky směrem dozadu. Jádro se chová jako nestlačitelná kulička, která se pohybuje ve vazivovém obalu meziobratlové ploténky opačným směrem, než se pohybuje páteř.

Příliš velké a opakované zatížení páteře v předklonu může způsobit porušení stěny vazivového obalu. Trhlinky v obalu a tlak ploténky na míšní kořeny způsobují bolest.

Cílem MDT je snížit tlak jádra meziobratlové ploténky na její vazivový obal a zamezit případnému kontaktu ploténky s míšními kořeny.

Jak probíhá terapie

Důležitou roli v MDT terapii hraje podrobná diagnostika obtíží.

Na začátku terapie se vás musíme nejprve podrobně zeptat na okolnosti, během kterých obtíže vznikly.

Bude nás také zajímat jak se bolest mění v průběhu času, během nejrůznějších pohybů a poloh a jaké je vaše subjektivní prožívání bolesti.

Na základě těchto informací zvolíme vhodné cvičení, které přinese úlevu od bolesti.

Nejvíce práce vás čeká po konci terapie, protože její úspěšnost je založena na aktivním přístupu k léčbě bolesti. Na konci terapie vám doporučíme cviky, které je vhodné opakovat mnohokrát za den. Dále budete poučeni o režimových opatřeních, aby nedošlo ke zhoršení obtíží běžným denním fungováním.

Jaké jsou hlavní přínosy MDT terapie

Rychlé výsledky

Zaměření na konkrétní specifické obtíže často vede k rychlé úlevě od bolesti.

Terapie na míru

MDT vyšetření se zaměřuje na zjištění specifického pohybu, nebo polohy způsobující bolest. Na základě těchto informací je sestaven individualizovaný léčebný plán.

Léčba ve vašich rukou

MDT terapie umožňuje klientům řídit svou vlastní bolest a funkčnost pohybového aparátu pomocí autoterapie a režimových opatření.

Efektivní léčba

MDT je často efektivnější v léčbě bolesti, než ostatní terapeutické metody. Díky zaměření na samostatnost klienta při léčbě bolesti nevyžaduje dlouhodobá opakovaná sezení.

Poznámka: Fyzioterapeutické metody jsou součástí služeb a není možné je objednat samostatně. Jejich využití v terapii závisí na konkrétním zdravotním stavu a otížích.

K rezervaci termínu prosím využijte kontaktní formulář u jednotlivých služeb.

Nebo nás kontaktujte na telefonním čísle +420 728 471 476. Pokud bychom hovor nepřijali, jsme nejspíš v plném pracovním nasazení. Ozveme se vám zpět, jakmile to bude možné.

Můžete nám také napsat na emailovou adresu: info@fyziokvam.cz

Objednat fyzioterapeuta

Příběhy našich klientů

Opravdové příběhy o uzdravení a také o tom, jak i vám může pomoci fyzioterapie.

Příběh
Příběh
Příběh
Příběh
Příběh
Příběh
Příběh
Příběh
Příběh
Příběh